Książka dobrana do zainteresowań dziecka

Jakie są najlepsze książki na dzień dziecka? Przede wszystkim takie, które zostały dobrane odpowiednio do zainteresowań i potrzeb dziecka. Jeśli maluch preferuje komiksy, nie kupujmy mu kilkusetstronicowej powieści, lecz postawmy na krótką, ale atrakcyjną powieść graficzną. Jeśli zaś dziecko interesuje się daną serią fantasy, zastanówmy się, czy w jego zbiorze nie brakuje mu przypadkiem jednej lub dwóch części. Jednym z ciekawszych wyborów ostatnich miesięcy jest Susza autorstwa Jarroda Shustermana i Neala Shustermana. Jakie dzieci polubią tę historię? O czym książka ta opowiada?

Oryginalna dystopia dla młodzieży

Susza to standardowa powieść antyutopijna, która rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Trafiamy do zmagającej się z coraz większymi upałami Kalifornii. Na początku wydawać się może, że jest to kolejna z setek susz, które regularnie nawiedzają ten stan. Jednak z tygodnia na tydzień społeczeństwo staje się coraz bardziej przerażone. Temperatura, zamiast maleć, to rośnie, wody jest coraz mniej, jednak rząd uspokaja mieszkańców, że wszystko będzie dobrze. Nagle pewnego dnia zaczyna brakować wody. Mieszkańcy stanu rozpoczynają nie tylko walkę o cenne zasoby, ale przede wszystkim o życia. Do zamieszek dochodzi również w małym, sennym miasteczku, które zamieszkuje główna bohaterka powieści: Alyssa. Dziewczyna jest przerażona, gdyż nagle znikają wszyscy jej najbliżsi, a ona sama zmuszona jest stanąć do walki o przetrwanie. 

Schematyczna opowieść

Susza to powieść zdecydowanie schematyczna. Jednak autorzy wykorzystują znane schematy literatury młodzieżowej całkowicie świadomie. Dzięki temu młody czytelnik może mieć naprawdę dużą frajdę ze śledzenia i samej historii, i losów głównych bohaterów. Warto zaznaczyć, że obaj pisarze postarali się o to, aby w swojej powieści wykreować oryginalny i odrobinę niepokojący klimat. Susza to idealny przykład książki stricte rozrywkowej, która zajmie młodego czytelnika na długie godziny.